Vzpomínky na loňské akce (rok 1999) | Obecné texty, Recenze na akci, z ročníku 2000

Vzpomínky na loňské akce (rok 1999)

Vzpomínky na loňské akce
rok 1999 pro ročník HŠL 2000

Podle materiálů dodaných Bábí Jindrou Albrechtovou.

JACKOV
14.srpna, SHŠ Milites
(Moravské Budějovice)

Překrásné Údolí včel, skvěle připravená akce, vyvrcholení šestidílných markrabských válek na Moravě. To byly vojenské konflikty mezi moravskými markrabaty, které po smrti Jana Lucemburského trvaly zhruba dvacet let. Autorem ojedinělého seriálu byl Bojda Strnad, hejtman skupiny Milites, a je nesporné, že tímto jednotným rámcem byla úroveň všech akcí značně umocněna. Jednotlivé bitvy se odehrávaly v Jihlavě, pod Rokštejnem, v Dolanech, Uhelné, Hrotovicích a v Jackově. Zde akce nazvaná „Loupežnická historie aneb Krvavá svatba“ byla monumentální, zúčastnilo se jí přes šest stovek šermířů z více jak šedesáti skupin.


DOLNÍ DOBROUČ u Ústí nad Orlicí
21. srpna, SHŠ Lucrezia
(Dolní Dobrouč)

Epizoda z třicetileté války nazvaná „Invaze švédských vojsk“ byla umístěna v kouzelném prostředí, které svou členitostí výtečně vyhovovalo jak šermířům, tak divákům. Nápaditý scénář, výborná parta, obětaví pořadatelé – opravdu jedna z nejlépe připravených akcí ( vždyť nechyběly ani záclonky na WC! ). Je jisté, že letos přijede 15. Července do Dolní Dobrouče mnohem více „třicítkářů“.


LIBUŠÍN u Kladna
24. dubna
SHŠ Kyrius (Libušín)

První velké jarní setkání pod Sv.Jiřím tradičně zahajuje šermířskou sezónu, v roce 1999 již po osmé! Dychtiví šermíři, zkušení a obětaví organizátoři, jedinečná neopakovatelná atmosféra. Vždy zde padají rekordy, letos přes osm tisíc diváků, asi 180 skupin a reálným odhadem 1500 šermířů na bitevním poli. Na obrázku je imponující skupina rytířů v plátové zbroji, tvoří však asi jen pouhou patnáctinu všech bojovníků!


UHELNÁ
19. června
SHŠ Slezská korouhev (Uhelná)

Akce se konala v dosud neobjeveném krásném koutu naší republiky „za Jeseníky“. Přes silně deštivý prolog se bitevní den vydařil se vším všudy! Tvrdší přírodní podmínky nikoho neodradily, potěšil obrovský zájem obyvatel okolních měst a vesniček. Výborná byla i péče pořadatelů: dobrá domácí strava, polní krčma pod rozměrnou plachtou, pro méně zdatné ubytování ve školní tělocvičně, teplé sprchy, atd. Scénářem se tato bitva řadila mezi šest spojených společným názvem „Markrabské války na Moravě“. Tato Slezská epizoda z roku 1391 byla sice menší, ale úspěšná. A jistě tomu tak bude i letos 20.května.


KOLÍN
8. května
SHŠ Páni z Kolína (Kolín)

Pro scénáře kolínských bitev je typický velmi rozmanitý a zajímavý výběr historických témat. Byla to např. Válka růží, Johanka z Arku, v roce 1999 Ve znamení kříže – 900 let dobytí Jeruzaléma na obrázku „Jeruzalém“. Když k výjimečným scénářům přidáme ještě výhodnou polohu Kolína, šikovné umístění akce do jezdeckého areálu a kamarádského ducha, který zde vždy vládne, pak není divu, že počty spokojených účastníků z celé republiky každoročně stoupají. V letošním roce zde bude akce „BLANÍK 2000“ a bude obsahovat tři bitvy: na Moravském poli, u Lipan a na Bílé Hoře.


HROTOVICE
10.července
SHŠ Páni z Rukštajna (Třebíč)

Hrotovice si rychle získaly mezi šermíři celou řadu příznivců. Obrovské louky obtékané potoky tvořily prostor pro tábor i bitevní plac. V roce 1998 bylo vedro, V roce 1999 prošli šermíři tvrdou zkouškou, když pár minut po zahájení bitvy vypukla průtrž mraků. Zvítězili šermíři a kupodivu i tisícovka diváků, která se nedala odradit šňůrami deště. Jen z vypálené vesničky místo šlehajících plamenů se ploužil dým (a tak fotografie nejsou příiš). A pozor: příště „Hrotovice“ Třebíči!
 

design ©2009 Vítězslav Jančák, grafik a fotograf | Napište nám