Budyňská koruna 2002 | Recenze na akci, z ročníku 2001

Budyňská koruna 2002

Budyňská koruna 2002

Předem se všem zainteresovaným omlouvám za nepřesné údaje či nedejbože zkomolení názvu, získat některé informace bylo opravdu obtížné vzhledem k velké vytíženosti pořadatelů i mojí.

Letošní soutěžní přehlídka skupin historického a scénického šermu (tuším již 6. ročník) byla mnohem povedenější než ta loňská. Nemalou zásluhu na tom mělo zřejmě pěkné počasí, které přilákalo více diváků a ani vítr nebral účinkujícím na akusticky nepříliš přívětivém nádvoří Budyňského hradu jejich výtečné repliky od úst. Ale i připravenost celé akce byla na mnohem vyšší úrovni, moderátorem počínaje (jedním ze sponzorů byl Ústecký rozhlas, že by?) a lépe připravenou porotou konče, doprovodný program nebyl výjimkou.

A myslím, navzdory konečnému výroku poroty, že i celková úroveň samotných soutěžících velmi vzrostla. Nejlépe to bylo vidět na skupinách, které se této přehlídky účastnily už poněkolikáté – možná jim touha po některé z cen pomohla lépe vystavět a nacvičit jejich vystoupení, snad jim i předchozí ročníky soutěže daly trochu inspirace a pár rad do života. A o to přece jde, zvýšit úroveň šermířských vystoupení v naší zemi.

Musím předeslat, že ne všechna vystoupení jsem sledoval dost pozorně (jen pár mých známých a favoritů), na to bylo až moc teplo a zároveň jsem se musel věnovat přípravě na vlastní výstup. Proto přijměte zavděk tím, co jsem stačil pochytit.Skupina Novica (Nové Město nad Metují) rozjela celou přehlídku velmi efektní scénkou dobývání hradu. Snad jen trochu komplikovaný děj ji ušetřil stejné smršti cen jako loni. Letos dostala „pouze“ hlavní cenu, cenu za období středověk, cenu kaskadéra a cenu diváka (neodpustím si jízlivou poznámku, že ráno bylo diváků více než v parném odpoledni).Poněkud nešťastně zakončila své vystoupení skupina Vortigern (Stod). Jejich slibně započatá hospodská scénka skončila téměř v samém začátku nepěkným úrazem hlavy (tuším bijákem), který naštěstí nebyl až tak vážný, postižený se po ošetření později opět objevil mezi námi, ale vystoupení skupiny muselo v tu chvíli bohužel skončit. Jako odškodnění dostal zraněný zvláštní soukromou cenu šermíře.Další na řadě byla Mirandola (Jindřichův Hradec) se svým povedeným a vtipným výcvikem rekrutů. Ač se tato skupina umístila na spodních příčkách žebříčků (viz níže), rozhodně nemyslím, že by byla horší než ostatní.Jediným představitelem novověku byla skupina Alotrium (Černošice), snad proto nebyla cena v této kategorii udělena. Jejich zpracování Tří mušketýrů si vykoledovalo cenu šermíře a cenu pořadatele a ani v celkovém pořadí si nevedlo špatně.Mým největším favoritem na skokana roku (tato cena se bohužel neuděluje) byla skupina Pancharti (Děčín). Ta se opravdu zlepšila ve všech směrech – v šermu i hereckém projevu, to všechno postaveno na kvalitním scénáři. Letos sice nezískala žádnou cenu, ale nepoleví-li ve svém snažení, příště určitě zaboduje hned v několika kategoriích.Skupina Diadém (Hořovice) si do soutěže připravila příběh (parodii?) o Robinu Hoodovi. Tohle jejich vystoupení jsem ale bohužel neviděl, protože jsem se už musel sám připravovat.Posledním soutěžícím byla skupina Acheron (Ústí n. L.) se svou parodií na artušovskou legendu s názvem Poslední rytíř. Za tuto scénku získala cenu za režii.Mezi jednotlivými soutěžními vystoupeními byl v celém areálu hradu doprovodný program, do něhož se zapojili např. sokolník se svými dravci, báječný žonglér Zdeněk Vlček, soubor historické hudby Ludus musicus, skvělé orientální tanečnice ze skupiny Ignigena a jako host vystoupila i SHŠ Golem (Stráž p.R.), m.j. trojnásobný vítěz této soutěže, a to v denním a později i nočním vystoupení. Svou troškou do mlýna přispěla i pořádající skupina Lepus, která v hodovní síni hradu předvedla scénku středověké hostiny, v níž ovšem nechybělo několik soubojů. Celou atmosféru podtrhovalo několik stánků s „dobovou“ tématikou.

Letos musím pochválit i porotu, kterou tentokrát tvořil  Jan Nebeský (režisér), Igor Krištof (šermíř – Kadeti?), Martin Huba (kaskadér – Titanic, Gladiátor) a Leonid Křížek (historik – známá Encyklopedie zbraní). Někteří z nich si dělali pečlivé zápisky (snad budou i články?) a po skončení celé soutěže a vyhlášení výsledků uspořádali v hradní síni malý seminář, kde rozebírali jednotlivé skupiny a jejich vystoupení a dávali všem cenné rady do života.

Jak jsem již předeslal, letošní ročník Budyňské koruny byl opravdu vydařený, ať už zásluhou pořadatelů či všech účinkujících a nastínil, jakým směrem se asi bude v příštích letech tato soutěž ubírat. Věru, asi pryč jsou doby, kdy zde byli jeden dva horcí favorité a ostatní byli pouze do počtu – nikdo předem nebude vědět, s čím přijdou jeho soupeři a kdo si nakonec odnese palmu vítězství. A o tom to je.

Výsledky:

Nejlepší vystoupení sředověku – Novica

Nejlepší vystoupení novověku - neuděleno

Cena režiséra – Acheron

Cena šermíře - Alotrium

Cena kaskadéra – Novica

Cena pořadatele – Alotrium

Cena diváka
1. Novica
2. Alotrium
3. Acheron
4. Pancharti
5. Diadém
6. Mirandola
7. Vortigern

Budyňská koruna
1. Novica
2. Alotrium
3. Acheron
4. Pancharti
5.–6. Diadém, Mirandola
7. Vortigern (porota nehodnotila)

Martin Bureš 

design ©2009 Vítězslav Jančák, grafik a fotograf | Napište nám